Organizacja UFC od początku swojego istnienia systematycznie udostępnia aktualny ranking zawodników. Jak łatwo się domyślić mistrz danej kategorii wagowej jest oczywiście automatycznie na pierwszym miejscu listy.

Co warto wiedzieć o rankingu UFC?

W pierwszej kolejności należy wyraźnie zaznaczyć, że ranking UFC dotyczy wyłącznie tych zawodników, którzy należą do organizacji UFC. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że światowy ranking MMA może drastycznie się różnić w poszczególnych kategoriach wagowych. O miejscu poszczególnych zawodników decydują nie tylko umiejętności, czy też stosunek wygranych/przegranych walk. Ogromną rolę pełni także pozycja w organizacji. Na pierwszych pozycjach (2-4) znajdują się zazwyczaj zawodnicy, którzy są najbliższymi pretendentami do zdobycia pasa mistrzowskiego.

Historia rankingu UFC – co trzeba wiedzieć?

Ranking UFC po raz pierwszy opublikowany został w lutym 2013 roku. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ranking do dnia dzisiejszego jest tworzony na podstawie głosowań, w którym udział biorą czołowi członkowie mediów. Jak wspomniano powyżej swój głos można oddać wyłącznie na zawodnika, który ma aktualny status w organizacji UFC. Pamiętać należ także o tym, że jeden zawodnik może znajdować się w kilku różnych kategoriach wagowych. Mistrz zawsze znajduje się jednak na pierwszej pozycji w swojej dywizji, dlatego też nie ma możliwości oddania na niego głosu w pozostałych kategoriach wagowych.

Jakie są kategorie wagowe w UFC?

W MMA w przeciwieństwie do bosku niestety nie ma jednolitego i uniwersalnego podziału na kategorie. W UFC wyróżnić można wagę muszą, kogucią, piórkową, lekką, półśrednią, średnią, półciężką i ciężką. Jeżeli chodzi o Polaków w UFC, to nasz najlepszy obecnie zawodnik (Jan Błachowicz) walczy w kategorii półciężkiej, której mistrzem jest Jiri Prochazka. Polak znajduje się obecnie na trzecim miejscu zaraz za Gloverem Teixeirą. Warto wspomnieć także o tym, że nieco inaczej wygląda sytuacja jeżeli chodzi o kategorie wagowe UFC kobiet. W tym konkretnym przypadku można wyróżnić wagę słomkową, muszą, bantam, piórkową i lekką.

Jak często zdarza się że jeden zawodnik jest mistrzem kilku różnych kategorii?

W MMA bardzo rzadko zdarza się, że jeden zawodnik zostaje mistrzem kilku kategorii w stosunkowo krótkim czasie. Warto jednak wspomnieć o kilku zawodnikach, którym udało się osiągnąć bardzo wysoki poziom. Mowa tutaj między innymi o popularnym Conorze McGregorze, czy też o Amancie Nunes, która posiada pas wagi bantam i piórkowej.

Mieszane sztuki walki są jednym z najpopularniejszych sportów na całym świecie, dlatego też nie mogło w nim zabraknąć polskich akcentów. Polacy w rankingu UFC prezentują się bardzo dobrze. Najpopularniejszą zawodniczką z Polski jest oczywiście Joanna Jędrzejczyk, która przez wiele miesięcy rządziła i dzieliła UFC. Polka pierwszy swój pas zdobyła w kategorii słomkowej. Warto wspomnieć również o tym, że nasza zawodniczka była blisko zdobycia pasa w kategorii muszej, ale niestety przegrała przez decyzję z Walentiną Szewczenko. Drugą najpopularniejszą zawodniczą z Polski jest Karolina Kowalkiewicz, która według wielu specjalistów od MMA zmarnowała niestety swój potencjał. Warto wspomnieć jednak o tym, że zawodniczce z Łodzi udało się pokonać Rose Namajunas, z którą dwukrotnie przegrała Joanna Jędrzejczyk.

Jeżeli chodzi o mężczyzn, to najpopularniejszym polskim zawodnikiem jest wspomniany powyżej Jak Błachowicz. Król z Cieszyna zadebiutował w UFC w 2014 roku. Pomimo tego, że początki w organizacji UFC były bardzo trudne, to polski zawodnik w 2020 roku zdobył pas pokonując faworyzowanego Dominicka Reyesa. W swojej pierwszej obronie Błachowicz pokonał podwójnego mistrza Israela Adesanye. Według znawców świata MMA największe szanse na zdobycie pasa ma Mateusz Gamrot, który znajduje się na fali wznoszącej. W kategorii lekkiej Gamrot jest obecnie na 9 pozycji w rankingu UFC, dlatego też w najbliższym czasie najprawdopodobniej zmierzy się z naprawdę dobrymi zawodnikami. W kategorii ciężkiej należy wyróżnić także Marcina Tyburę, który jest obecnie na 10 pozycji w rankingu. Wspaniałą przygodę w UFC ma również Krzysztof Jotko, który od 2013 roku stoczył już 13 fantastycznych walk. Pomimo 9 zwycięstw Jotko niestety nigdy nie otrzymał propozycji walki o najwyższe cele. Na lepsze wyniki z pewnością czeka Michał Oleksiejczuk i Łukasz Brzeski, których kariera w UFC nieco zatrzymała się z powodu skandali dopingowych. U obu zawodników wykryto nielegalne substancje. W UFC walczył również Bartosz Fabiński, Peter Sobotta i Marcin Prachnio.