Identyfikacja wizualna to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w kontekście biznesowym. Przedsiębiorcy zdają sobie dziś sprawę z tego, że odpowiednia oprawa wizualna ich biznesu ma ogromne znaczenie dla budowania przewagi konkurencyjnej oraz zwiększania sprzedaży. W dzisiejszych czasach, kiedy firmy prześcigają się w coraz to nowych pomysłach, nie wystarczą już bowiem świetne produkty, atrakcyjne ceny oraz kosztowna reklama – firma musi posiadać także atrakcyjny, zapadający w pamięć wizerunek, aby mogła liczyć na uwagę ze strony klientów.

Czym jest identyfikacja wizualna marki?

Każda firma, która chce z sukcesem sprzedawać swoje produkty i usługi, musi stale inwestować w swój wizerunek. Jest on nie tylko jej znakiem rozpoznawczym, ale także istotnym, wizualnym komunikatem, którym firma przedstawia się swoim klientom i który odróżnia ją od konkurencji. Identyfikacja wizualna marki to zbiór różnego rodzaju elementów wizualnych, które mają jeden cel – mają zwiększyć rozpoznawalność marki. Na wizerunek firmy składa się m. in. jej nazwa, logo, kolorystyka, typografia (czcionki), wystrój firmowych wnętrz, stylistyka materiałów reklamowych i wiele innych elementów, które wspólnie tworzą określony obraz marki, widoczny z zewnątrz.

Prawidłowo zaprojektowana i wdrożona identyfikacja wizualna marki pozytywnie wpływa na jej obecność w świadomości odbiorców, co wprost prowadzi do większej rozpoznawalności i zysków ze sprzedaży. Jest to możliwe jednak pod warunkiem, że identyfikacja wizualna marki będzie spójna, dopasowana do działalności firmy oraz zapadająca w pamięć. Nie bez znaczenia pozostają także walory estetyczne – dobra identyfikacja wizualna marki to taka, która jest zgodna ze współczesnymi standardami oraz poczuciem estetyki. Z tego względu identyfikacja wizualna jest tworzona nie tylko dla zupełnie nowych podmiotów na rynku, ale także dla istniejących od lat firm, które w pewnym momencie decydują się na odświeżenie swojego wizerunku.

Co składa się na identyfikację wizualną marki?

System identyfikacji wizualnej marki tworzy szereg elementów. Podstawą ich opracowania jest zawsze strategia komunikacji marki, czyli określenie, co i w jaki sposób firma chce przekazać swoim klientom. Standardowa identyfikacja wizualna marki składa się z następujących elementów: logo, kolorystyki firmowej, typografii, materiałów promocyjnych i grafik udostępnianych w internecie. Każdy z tych elementów musi spójnie łączyć się z pozostałymi, tworząc jedną całość. Dążeniem każdej firmy powinno być osiągniecie perfekcji na polu identyfikacji wizualnej, gdyż jest ona kluczowa dla budowania rozpoznawalności firmy.

Wszystkie zasady i reguły odnoszące się do stosowania identyfikacji wizualnej są natomiast zebrane w jednym dokumencie. Jest nim Księga Identyfikacji Wizualnej lub, jak kto woli, Księga Tożsamości Marki. Jest to zbiór reguł, które określają jak prawidłowo wykorzystywać poszczególne elementy identyfikacji wizualnej. Jej posiadanie jest o tyle istotne, że poszczególne elementy składające się na wizualną otoczkę marki mogą być tworzone w różnych miejscach i przez różne osoby – dostarczenie im Księgi Identyfikacji Wizualnej chroni więc firmę przed błędami i odstępstwami od obowiązujących zasad.