Nikiel to niezwykle istotny surowiec, który ma szerokie zastosowanie. Warto jednak od razu zaznaczyć, że rynek popytu i podaży tego metalu jest bardzo zmienny. Ceny często spadają lub wzrastają i to nawet o kilkadziesiąt procent. Wpływa na to wiele czynników. Nikiel służy przede wszystkim jako dodatek do innych stopów metali. Nie może go zabraknąć przykładowo w stali nierdzewnej, stanowi kilkanaście procent jej całkowitej masy. Niklem pokrywa się mniej szlachetny stopy metali. Popularne obecnie akumulator litowo-jonowy również zawierają w swoim składzie nikiel. Dawniej był on niezbędny do produkcji monet. Najważniejszymi producentami niklu są obecnie Indonezja, Filipiny, Federacja Rosyjska, Nowa Kaledonia.

Jaki jest aktualny kurs niklu?

Nikiel to surowiec o szerokim zastosowaniu, którego nie może zabraknąć w kluczowych branżach. Przemysł motoryzacyjny i petrochemiczny zużywają spore ilości tego metalu. Sięga się po niego także podczas produkowania samochodów elektrycznych. Jako że rośnie na nie zapotrzebowanie, to konieczne staje się zwiększenie wydobycia niklu. Najwięcej złóż tego surowca znajduje się w Indonezji, która rocznie wydobywa prawie 800 000 ton. Prawie o połowę mniej pozyskuje się niklu na Filipinach. Na trzecim miejscu jest Rosja, a następnie Nowa Kaledonia. Do dużych producentów niklu zalicza się także Australii i Kanada, ale w ich przypadku wydobycia jest znacznie mniejsze w porównaniu z wyżej wymienionymi krajami. Warto też wiedzieć, że wyróżnia się wiele klas niklu, w zależności od jego przeznaczenia. Do wytworzenia stali stosuje się nikiel klasy pierwszej i drugiej. Z kolei baterie litowo-jonowe powstają wyłącznie z surowca klasy pierwszej. Jeszcze do niedawna największym importerem niklu na rynku międzynarodowym były Chiny. Bardzo wysoką wartość importu odnotowują Stany Zjednoczone, Japonia i Niemcy. Notowania niklu w lipca 2022 wskazują na cenę 318 650 zł za tonę. Surowiec ten jest sprzedawany w gramach, kilogramów tonach. Można nawet kupić niklowe sztabki, które produkują niektóre kraje. Pochodzą one przede wszystkim z Japonii, Stanów Zjednoczonych oraz Kanady i Australii.

Od czego zależy cena niklu?

Cena niklu od lat podlega ciągłym zmianom i wpływa na to wiele czynników. Im większy jest popyt na surowiec, tym staje się bardziej atrakcyjny w oczach inwestorów. Konieczny jest wzrost wydobycia w celu pokrycia rosnącego zapotrzebowania. Cena niklu staje się zależna przede wszystkim od przemysłu. Jest on wykorzystywany w celu dalszej obróbki. Jeśli dojdzie do spowolnienia gospodarki, to wiąże się to z obniżeniem cen, z kolei pobudzenie gospodarcze przyczynia się do ich wzrostu. Oczywiście zapotrzebowanie przemysłu to nie jedyny czynnik mający wpływ na wartość i niklu. Wahania cen wynikają także z sytuacji politycznej zarówno w kraju, jak i na świecie. Trzeba mieć na uwadze ochronę interesów i decyzje podejmowane na arenie międzynarodowej odnośnie wydobycia surowca. Wystarczyło pojawienie się informacji o zakazie eksportu rud metali z Indonezji, aby ceny niklu wzrosły o kilkadziesiąt procent. Jeśli w kraju jest duża podaż tego surowca, to przekłada się to oczywiście na atrakcyjniejsze ceny dla nabywców. Wydobycie w jednych krajach jest mniejsze, a w drugich większe. Poziom zapasów ma duży wpływ na to, ile będą musieli zapłacić inwestorzy. Aktualny kurs niklu zależy od wielu czynników. Warto też od razu zaznaczyć, że ceny innych metali również decydują w niemałym stopniu o tym, jaki będzie koszt zakupu niklu. Wymienić można przede wszystkim ceny miedzi, aluminium i żelaza.

Inwestycje w nikiel

Niektóre osoby decydują się na inwestowanie w nikiel. W Polsce nie ma jednak spółek wydobywczych. Jakie są wobec tego opcje do wyboru? Warto zdecydować się na największe spółki wydobywcze, które znajdują się w Brazylii, Rosji i Chinach, Szwajcarii i Australii. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że nie są to spółki skupione wyłącznie na wydobyciu niklu. Na cenę ich akcji wpływa w dużej mierze popyt i podaż innych surowców. Kolejną opcją do wyboru będzie inwestowanie w nikiel za pomocą funduszy ETF. Zawierają one kontrakty terminowe na Surowiec. Zainteresować należy się przede wszystkim następującymi funduszami: Ipath Series B Bloomberg Nickel Subindex Total Return (JJN) oraz Wisdom Tree Nickel (NICK). Można również zdecydować się na korzystanie z usług brokerów oferujących CFD. Wiąże się to jednak z koniecznością nabycia wiedzy, aby odnotować zyski. Bez doświadczenia można niestety sporo stracić. CFD jest jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie są zainteresowanie zarabianiem pasywnym. Nie ma jednak zbyt wiele możliwości, bo liczba działających brokerów oferujących CFD na nikiel jest mocno ograniczona.