Obecnie nie trzeba stać w kolejce w banku, aby móc wypłacić pieniądze. Bankomaty mocno ułatwiły życie, stały się ogromnym udogodnieniem. Są one czynne całodobowo i wystarczy mieć kartę w celu wyciągnięcia gotówki lub wykonania innych operacji. Nie ma znaczenia, w jakim mieście ktoś się znajduje, może szybko i łatwo wypłacić pieniądze ze swojego konta bankowego. Najczęściej bankomaty znajdują się przy placówkach banków, ale nie brakuje ich również na dworcach, przy sklepach, lokalach gastronomicznych, na stacjach benzynowych. Wystarczy wybrać się do centrum miasta, aby spotkać po drodze bankomaty.

Czym jest bankomat? W jaki sposób został zbudowany?

Wypłata z bankomatu to ogromna wygoda, obecnie możliwe stało się nawet wpłacanie gotówki bezpośrednio na swoje konto bankowe. Wszystko załatwia się we własnym zakresie, wystarczy kilka kliknięć na ekranie urządzenia. Wbrew pozorom bankomaty pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno, bo w drugiej połowie XX wieku. Pierwszy projekt urządzenia został stworzony już w roku 1939, ale musiało minąć sporo czasu, aby wpłacanie pieniędzy poza placówką bankową stało się czymś powszechnym. Samoobsługa to największa zaleta bankomatów. Możliwe staje się wykonywanie z ich poziomu rozmaitych transakcji na swoim koncie bankowym. Przez internet można przykładowo wykonać przelew, ale nie ma co liczyć na wypłacenie środków. Jeśli ktoś ma kartę wzbogaconą o pasek magnetyczny lub chip identyfikacyjny, to możliwe staje się korzystanie z bankomatu.

Bankomat nie jest skomplikowanym urządzeniem. Ma on duży wyświetlacz, obecnie w większości przypadków dotykowy. To właśnie na nim wykonuje się wszystkie operacje na swoim koncie bankowym, można to porównać do dużego smartfona. Coraz rzadziej spotyka się bankomaty z przyciskami, nowoczesne modele gwarantują oszczędność czasu i komfort użytkowania. Pod ekranem znajduje się plansza numeryczna, z poziomu klawiatury wpisuje się kod PIN, ilość wypłacanej lub wpłacanej gotówki. Dawniej można było wyłącznie wypłacać pieniądze, oczywiście jeśli były one w urządzeniu. Obecnie są także wpłatomaty. Innowacyjne urządzenia umożliwiają przeprowadzania transakcji zbliżeniowych. Jest to jednak możliwe tylko pod warunkiem, że bankomat ma dotykowy ekran i odczytuje chipy z kart. Tuż obok miejsca do wkładania karty znajduje się drukarka pokwitowań. Na bankomat składa się także sejf z pieniędzmi i komputer sterujący. Należy również wiedzieć, że bankomaty są monitorowane.

Jakie wyróżnia się rodzaje bankomatu i jaki jest ich sposób działania?

Bankomat służy przede wszystkim do wpłacania i wypłacania pieniędzy z konta bankowego klienta. Możliwe jest także sprawdzenie jego bieżącego salda, wydrukowanie historii rachunków. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że to właśnie za pomocą bankomatu możliwe staje się dokonanie zmiany numeru PIN karty. Z dodatkowych funkcji wymienić można wykonywanie przelewów. Jeśli ktoś musi dokonać przewalutowania, to może to zrobić przy wypłacaniu gotówki z bankomatu. Znika konieczność odwiedzenia placówki bankowej i kantoru. Jest to świetna wiadomość dla turystów. Zdarzają się również bankomaty będące w stanie obsługiwać czeki podróżne, pozwalające na zarezerwowanie biletu lotniczego. Jak widać, opcji do wyboru jest wiele. W zależności od placówki bankowej, bankomat będzie mniej lub bardziej funkcjonalny.

Na rynku znajduje się wiele rodzajów bankomatów. Niektóre pozwalają wyłącznie na wypłacanie pieniędzy, dotyczy to CD, czyli cash dispensers. Największą popularnością cieszą się jednak bankomaty wielofunkcyjne, czyli ATM. Umożliwiają one zarówno wypłacanie gotówki, jak i jej wpłacanie. Automated Teller Machine są z wzbogacone o nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki czemu można liczyć na wykonywanie przelewów, wypłacanie monet, drukowanie historii przed przeprowadzonych operacji lub bieżącego salda na swoim rachunku bankowym. Jeszcze innym urządzeniem jest cash recycler, czyli bankomat do wypłacania i wpłacania banknotów w zamkniętym obiegu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia bankomatów bezgotówkowych. Pojawia się wobec tego pytanie, jaka jest ich rola. Nie można oczywiście wypłacać pieniędzy ze względu na brak sejfu do przechowywania pieniędzy. Bankomaty bezgotówkowe służą do pobierania kuponów z kodami kreskowymi lub kodami QR. W ten sposób możliwe staje się zrealizowanie kwoty zawartej na kuponie w poszczególnych sklepach. Specjalny voucher z kodem zamiast gotówki to ciekawa alternatywa, karta płatnicza staje się zbędna.