W obecnym świecie biznesu jeszcze bardziej niż do tej pory konieczne jest poszukiwanie większej liczby sposobów na uczynienie swojej firmy bardziej zrównoważoną. Wiele firm w miastach takich jak np. Białystok robi to, zwracając się w stronę energii słonecznej, a w szczególności fotowoltaiki. Prognozuje się, że rynek fotowoltaiki (PV) będzie znowu szybko rósł w nadchodzących latach. Ale czy to naprawdę opłacalny ruch dla firm? W tym artykule zbadamy obecny stan fotowoltaiki i sprawdzimy, czy jest ona mądrą inwestycją dla Twojej firmy.

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika (PV) to bezpośrednia konwersja światła słonecznego na energię elektryczną. Ogniwa słoneczne są wykonane z materiałów, które wykazują efekt fotoprzewodnictwa, co pozwala im przetwarzać światło na prąd elektryczny. Kiedy światło słoneczne uderza w ogniwo fotowoltaiczne, elektrony są wybijane z atomów. Jeśli pozwoli się tym elektronom przepływać przez zewnętrzny obwód, mogą generować elektryczność, która może być wykorzystywana do zasilania nie tylko gospodarstw domowych, ale też firm i gospodarstw rolnych.

Korzyści z fotowoltaiki dla firm

Korzyści z fotowoltaiki dla firm są wielorakie. Po pierwsze, systemy fotowoltaiczne oferują świetny sposób na zaoszczędzenie kosztów energii, ponieważ nie wymagają paliwa i bardzo mało konserwacji. Po drugie, pomagają firmom zmniejszyć ślad węglowy, a tym samym przyczynić się do ochrony środowiska. Po trzecie, systemy fotowoltaiczne mogą stanowić cenne źródło zasilania awaryjnego w przypadku przerwy w dostawie prądu. Wreszcie, wiele firm uważa, że instalacja paneli fotowoltaicznych pomaga poprawić ich wizerunek korporacyjny i czyni je bardziej atrakcyjnymi dla klientów i inwestorów.

Koszt fotowoltaiki dla firm

Koszt fotowoltaiki (PV) dla firm spadł w ostatnich latach, zwłaszcza w stosunku do tego, jak mocno poszły do góry ceny za prąd, co czyni ją jedną z najbardziej opłacalnych form energii odnawialnej.

Istnieje wiele czynników, które sprawiły, że panele fotowoltaiczne stały się w ostatnim czasie bardzo popularne. Należą do nich między innymi:

  • Malejący koszt samych paneli słonecznych.
  • Rosnąca wydajność paneli słonecznych.
  • Spadające koszty innych komponentów, takich jak falowniki i akumulatory.
  • Spadające koszty finansowania projektów PV.
  • Zachęty rządowe dla instalacji fotowoltaicznych.

W wyniku tych trendów, a także biorąc pod uwagę to, jak drastycznie rosną ceny energii, instalacje fotowoltaiczne są obecnie jeszcze bardziej niż wcześniej opłacalną opcją dla firm, które chcą obniżyć koszty energii i emisję dwutlenku węgla. Pomimo dość wysokich początkowych kosztów instalacji paneli fotowoltaicznych fotowoltaika jeszcze bardziej niż do tej pory konkuruje dzisiaj ekonomicznie z tradycyjnymi formami wytwarzania energii, takimi jak elektrownie na gaz ziemny i węgiel.

Decydując się na panele fotowoltaiczne dla swojego biznesu, ważne jest jednak wybranie odpowiedniej firmy, który pomoże nam określić właściwą wielkość i moc naszej instalacji tak, aby inwestycja ta była dla nas jak najbardziej opłacalna. Dobrym przykładem jest np. fotowoltaika białystok, która oferuje swoim klientom bezpłatną wycenę i pomoc przy wyborze odpowiednich modułów dopasowanych do potrzeb zarówno klientów indywidualnych, rolników, jak i przedsiębiorców.