Rozliczenie podatkowe to nasz coroczny obowiązek. W tym roku warto zrobić to przez internet. Dzięki temu unikniemy kolejek i niepotrzebnego kontaktu z ludźmi. Sprawdźmy więc, jak złożyć deklarację PIT 37 bez wychodzenia z domu.

Pierwsza połowa roku to czas, kiedy każdy z nas musi chcąc nie chcąc zająć się sprawami podatkowymi. Złożenie deklaracji PIT to bowiem obowiązek każdego, kto generuje jakiekolwiek przychody finansowe. Dla większości z nas rozliczanie PIT to prawdziwa udręka. Zresztą, kto by chciał wypełniać szereg różnych formularzy? Na szczęście obecnie wcale nie jest to już tak kłopotliwe. W dzisiejszych czasach każdy może rozliczyć PIT online, czyli z dowolnego miejsca. To świetna opcja, szczególnie obecnie, gdy należy unikać miejsc, w których przebywa wiele osób. Wiele osób będzie w tym roku po raz pierwszy składać deklarację przez internet. Zanim więc wypełnimy nasz PIT 37 za 2020 rok, sprawdźmy, jak właściwie to zrobić.

PIT-37 – dla kogo?

W tym roku podobnie zresztą jak w poprzednich latach większość z nas będzie wypełniać PIT 37. Jest to bowiem najczęściej stosowana deklaracja. Formularz ten dotyczy wszystkich osób generujących przychód za pośrednictwem płatnika. Co to właściwie oznacza? Płatnikiem jest tu pracodawca. Jest to więc rozliczenie, które powinien wypełnić każdy, kto przychody za rok 2020 otrzymywał na podstawie zatrudnienia na umowę o pracę lub zlecenie.

Deklarację PIT 37 zobowiązani są wypełnić także inni podatnicy. Formularz ten złożyć muszą na przykład osoby pobierające emeryturę oraz rentę. Dotyczy to także podatników korzystających z różnego rodzaju świadczeń, zasiłków oraz stypendiów. Jeśli generujemy przychody z praw autorskich, także powinniśmy złożyć taki druk.

Składając deklarację podatkową, warto pamiętać o terminowości. Czas dostarczania formularzy do urzędów skarbowych jest ściśle ustalony. W tym roku PIT online składać możemy do 30 kwietnia.

Jak rozliczyć PIT-37?

Wiele osób zastanawia się, jak rozliczyć PIT. Kwestia ta może wzbudzać szczególnie dużo wątpliwości, jeśli składamy deklarację po raz pierwszy. Wbrew pozorom jest to naprawdę proste, szczególnie obecnie, gdy możemy rozliczyć PIT online. Najlepszym sposobem na łatwe uzupełnienie formularza PIT jest skorzystanie z darmowego programu ePIT. Jest bardzo prosty w obsłudze, dzięki czemu skorzystać z niego osoby w dosłownie każdym wieku. Zajdziemy w nim gotowe do wypełnienia druki. Wystarczy więc, że wybierzemy odpowiedni, czyli PIT 37 i poprawnie go uzupełnimy. Do tego niezbędny nam będzie PIT 11, czyli informacja podatkowa, którą powinien dostarczyć nam pracodawca.

Składając PIT online, warto pamiętać też o ulgach, które nam przysługują. W przypadku deklaracji PIT 37 jest ich całkiem sporo. Do najczęściej stosowanych odliczeń należy na przykład ulga na internet, ulga dla opiekunów wychowujących samotnie dziecko, czy też osób korzystających z rehabilitacji.

Dlaczego warto rozliczyć PIT online?

Wiemy już jak rozliczyć PIT online. Teraz warto więc wyjaśnić sobie, dlaczego warto zdecydować się na to, by zrobić to przez internet. Czy rzeczywiście ma to tak wiele korzyści? Nie da się temu zaprzeczyć. PIT online to przede wszystkim olbrzymi komfort i wygoda.

Dzięki programowi e-pity załatwimy wszystko, nie tracąc czasu na dojazdy i czekanie w kolejce. Co więcej, jest on bardzo intuicyjny. Na każdym etapie wypełniania deklaracji, możemy zatrzymać się, by dowiedzieć się, jak poprawnie uzupełnić dane pola. Tym samym będziemy mieć pewność, że nie popełniliśmy żadnego błędu.