Zmienia się nasz system wartości, a co za tym idzie powody, dla których podejmujemy pracę. Zmienia się także sposób jej postrzegania. Różne są też oczekiwania poszczególnych pracowników. Nie wszyscy dziś szukają w pracy przyjaźni i przywiązują wagę do tego, by bliżej poznawać swoich współpracowników. Jak wskazują badania, dla pokolenia Z praca to tylko środek do realizacji innych, ważnych celów życiowych.

Praca jako drugi dom

Jeszcze kilkanaście lat temu o pracę było dość trudno. Samo jej posiadanie albo etat w firmie gwarantującej stałe zatrudnienie były bardzo ważne. Co więcej, wszystko kręciło się wokół pracy. Tego, żeby ją utrzymać; żeby budować tam trwałe relacje i piąć się drobnymi kroczkami po szczeblach kariery.

Dla najmłodszych pracowników brzmi to dziś jak bajka z zupełnie innej, niezrozumiałej epoki. Czasy, w których do pracy chodziliśmy, żeby przy okazji jeszcze coś załatwić, wymienić się jakimiś dobrami czy informacją, gdzie akurat można coś kupić, znane są im tylko z oglądanych przez starsze pokolenie komedii. Dziś impreza integracyjna w pracy to czasem jakiś osobliwy obowiązek, a nie żaden przywilej. A już wspólne zakładowe grzybobranie albo wczasy pod gruszą w wagonach kolejowych, z osobami, z którymi na co dzień pracowano i często mieszkano w zakładowych blokach, niekoniecznie brzmi jak przepis na udaną imprezę.

Impreza integracyjna starszemu pokoleniu kojarzy się z bankietem firmowym albo zabawą zakładową z dużą ilością alkoholu i tańcami. Były też oczywiście różne branżowe imprezy firmowe z okazji Dnia Hutnika czy Dnia Kolejarza. Część tych tradycji przetrwała do dziś, jak choćby obchody Dnia Nauczyciela albo górnicza Barbórka.

A jak wygląda integracja pracowników dziś?

Dziś integracja w pracy to przede wszystkim odpowiedź na oczekiwania konkretnego zespołu albo realizacja celów firmy. Impreza integracyjna na ogół organizowana jest dla nowo powstających zespołów. Albo jest formą wprowadzenia nowych osób do już istniejących firm albo ich wydziałów. Spotkanie integracyjne, szkolenie albo konferencję organizuje się też przy wprowadzaniu zmian. Jest to świetna okazja do przedstawienia i przegadania wielu rzeczy w luźnej, sprzyjającej otwartej komunikacji atmosferze. Nowe projekty albo zmiany organizacyjne czasem łatwiej zrozumieć i zaakceptować przy firmowym ognisku, niż czytając o tym w oficjalnym firmowym piśmie albo mailu.

Przykład nowoczesnej integracji pracowników

Ciekawa forma integracji pracowników pogłębiająca ich wzajemne relacje i budująca jednocześnie wzajemną lojalność to wspólna zabawa, na przykład budowanie maszyny Goldberga. Ta zabawa integracyjna polega na zespołowym konstruowaniu z najróżniejszych dostępnych elementów sprawnego urządzenia. Celem jest zbudowanie takiej maszyny, która wykona na końcu określoną pracę. Na przykład otworzy butelkę szampana albo spowoduje, że zaświeci żarówka. Działa na zasadzie wprawionego w ruch domina, czyli jeden element uruchamia kolejny i tak aż do założonego finału. Zabawa ta stała się na tyle popularna, że organizowane są już nawet na całym świecie konkursy w budowaniu maszyny Goldberga. Na pewno sprawdzi się na także na imprezie firmowej.