Zamierzasz uruchomić własną firmę transportową, ale przeraża Cię konieczność prowadzenia księgowości na własną rękę i wszelkie formalności z tym związane? Na szczęście jest rozwiązanie, które może pozwolić Ci odetchnąć z ulgą. Pamiętaj, że prowadzenie księgowości powierzyć możesz odpowiednio kompetentnemu partnerowi zewnętrznemu. Oszczędzi Ci to masę nerwów i stresu, a do tego zapewni pełnię bezpieczeństwa. 

Księgowość a transport międzynarodowy

Jedną z najszybciej rozwijających się branż jest transport międzynarodowy. Aby przedsiębiorstwa zajmujące się prowadzeniem takiego rodzaju usług funkcjonowały legalnie, muszą one wcześniej wypracować odpowiedni system księgowości. Branża taka, jak transport jest dość skomplikowana, dlatego poprawnie prowadzona księgowość wymaga odpowiedniego podejścia. Wysoce zalecane jest, abyś skorzystał z usług profesjonalistów specjalizujących się w zakresie księgowości firm transportowych.

Ze współpracy z takim partnerem biznesowym możesz skorzystać także online – oszczędzi Ci to formalności i nerwów związanych z wizytą w stacjonarnym biurze księgowym. Pamiętaj, że profesjonalnie prowadzona księgowość jest Twoim obowiązkiem jako właściciela firmy transportowej.

Księgowość firmy transportowej – o czym musisz pamiętać?

Branża transportowa jest dość specyficzna, a zatem i prowadzenie księgowości bardzo często wygląda tu nieco inaczej, niż w przypadku innego rodzaju przedsiębiorstw. Uwagę zwracać musisz bowiem nie tylko na polskie przepisy prawne, ale i regulacje związane z handlem i transportem międzynarodowym. W różnych krajach mogą, dla przykładu, obowiązywać inne przepisy dotyczące chociażby podatku VAT. Twoim obowiązkiem jako przedsiębiorcy prowadzącego działalność transportową jest zaś poznać, zrozumieć i zastosować się do tychże przepisów.  Na własną rękę, bez odpowiedniego doświadczenia, może okazać się to wyjątkowo trudnym zadaniem.

Na szczęście możesz zdecydować się na księgowość prowadzoną przez doświadczoną firmę. Nawiązując współpracę z zewnętrznym biurem księgowym, zyskujesz pewność, że unikniesz wszelkich nieporozumień związanych z międzynarodowym charakterem prowadzonej przez Ciebie działalności, a usługi księgowe prowadzone będą w kompleksowy i optymalny sposób. Wybierając partnera oferującego profesjonalną księgowość firm transportowych, praktycznie do zera ograniczasz ryzyko negatywnych konsekwencji popełnionego błędu.

Profesjonalne prowadzenie księgowości firmy transportowej – dlaczego warto postawić na pomoc profesjonalistów?

Otwierając własną firmę, musisz wiedzieć o tym, że prowadzenie poprawnej księgowości jest po prostu Twoim obowiązkiem. Branża transportowa wymaga od Ciebie przy tym maksymalnego zaangażowania oraz dokładności w księgowości, często znacznie większych, niż w przypadku innych zawodów. Musisz zawsze pamiętać o tym, aby na bieżąco uaktualniać dane zawarte w dokumentacji. Mowa tu o wszelakich rachunkach i fakturach, a także wydatkach związanych z prowadzeniem działalności – na przykład koszcie zakupionego przez Ciebie paliwa.

Znalezienie specjalistów o odpowiednich kwalifikacjach, utworzenie działu księgowości i prowadzenie go w należyty sposób jest z kolei przedsięwzięciem nie tylko trudnym, ale i kosztownym. Skutecznym rozwiązaniem może okazać się współpraca z biurem księgowym online. Wybierając partnera, który specjalizuje się w prowadzeniu księgowości firm transportowych, zyskujesz gwarancję profesjonalnej pomocy. Nadzorować księgowość możesz przy wykorzystaniu internetu – dzięki stałej synchronizacji systemu księgowości online będziesz w stanie m.in. sprawdzić najnowsze zmiany lub też wygenerować niezbędny Ci w danym momencie raport.

Transport międzynarodowy a podatek VAT

Jedną z najważniejszych kwestii, o jakich należy pamiętać, świadcząc usługi transportowe, jest podatek VAT. W przypadku transportu międzynarodowego przepisy dotyczące podatku VAT mogą znacząco różnić się w zależności od kraju. Zdarza się też, że w kraju, z którego wywodzi się towar, oraz w kraju, w którym odbywa się transport, obowiązują zupełnie różne przepisy.

Jeśli transport taki przebiega na terenie Unii Europejskiej, księgowość wymaga zastosowania VAT na miejscu nabycia. Natomiast w sytuacji, gdy transport odbywa się z kraju będącego członkiem UE do kraju, który jej członkiem nie jest – wówczas pierwszeństwo mają przepisy zobowiązujące do stosowania VAT w kraju docelowym.

Niezwykle istotne jest natomiast, abyś posiadał przy sobie dokumentację potwierdzającą miejsce pozyskania danego towaru. Pomoże to uniknąć nieporozumień, a bardzo często także różnego rodzaju kar związanych z nieprawidłowym prowadzeniem księgowości. Decydując się na prowadzenie księgowości online, z pomocą doświadczonego biura rachunkowego zapewniasz sobie dostęp do kompletu wszelkich informacji zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz.

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Skontaktuj się z nami już teraz! Doświadczeni eksperci z biura rachunkowego Warido.com z pomocą dla Twojej firmy