Jak wybrać ciekawe, przyszłościowe studia? Kierunki, które cieszą się największą popularnością, wcale nie muszą być najlepszym wyborem. Absolwenci szkół średnich powinni wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na pracowników oraz własne zainteresowania. Jakie są najbardziej opłacalne kierunki studiów?

Ranking kierunków studiów: jakie są najlepsze studia w Polsce?

Dobre studia to takie, które zapewnią absolwentowi satysfakcję oraz ciekawe zatrudnienie. Praca dostępna jest głównie dla osób z wyższym wykształceniem, które zdobędą odpowiednie umiejętności. Jakie są najbardziej opłacalne kierunki studiów?

Z rankingu stworzonego przy pomocy Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych wynika, że w przypadku zarobków zdecydowanym liderem jest zarządzanie na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Tuż za nim uplasowały się informatyka i informatyka stosowana w Krakowie. Wszystkie znajdujące się na podium ścieżki rozwoju to studia zaoczne. Kierunki studiów stacjonarnych, które warto rozważyć, to m.in. mikroelektronika w technice i medycynie w Krakowie, informatyka w Krakowie, Warszawie i Gdańsku oraz teleinformatyka w Gdańsku.

Jakie są ciekawe kierunki studiów dla dziewczyn? Tego rodzaju podział wyraźnie zanika, a kobiety odnajdują się także w branżach do niedawna zdominowanych przez mężczyzn. Często wybierają one jednak kierunki humanistyczne, medyczne, pedagogiczne czy artystyczne.

Ciekawe kierunki studiów: które z nich najczęściej wybierają studenci?

Polskie uczelnie oferują wiele ciekawych kierunków studiów osobom, które planują zdobycie wyższego wykształcenia. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało ranking dotyczący najbardziej obleganych kierunków studiów 2020. Spośród wszystkich kierunków studiów pierwszego stopnia, na które przyjęto ponad 428 tys. osób, największą popularnością cieszyły się:

  • informatyka,
  • psychologia,
  • zarządzanie,
  • prawo,
  • kierunek lekarski,
  • ekonomia,
  • finanse i rachunkowość,
  • filologia angielska,
  • budownictwo,
  • logistyka.

Innymi ciekawymi kierunkami studiów, które wzbudziły zainteresowanie wśród absolwentów szkół średnich w roku akademickim 2020/2021, były: administracja, biotechnologia, fizjoterapia oraz zarządzanie i inżynieria produkcji.

Studia: kierunki, które zapewnią kandydatom przyszłościową pracę

Od pewnego czasu można spotkać się z opinią, że dobrze płatna i rozwojowa praca dostępna jest głównie po specjalistycznych szkoleniach – większość pracodawców oczekuje od kandydatów przede wszystkim określonych umiejętności. Mimo to ukończenie jednego z przyszłościowych kierunków studiów wciąż ma sens.

Ranking serwisu Otouczelnie.pl wykazuje, że najlepsze kierunki studiów to takie, które pozwalają kandydatom na zdobycie specjalistycznych umiejętności. Na jakie studia warto iść?

Dobrym wyborem może być zdobycie wykształcenia wyższego w sektorze IT, marketingu, kierunkach związanych z modą, mediami, sztuką i PR. Patrząc na zapotrzebowanie na pracowników, można zauważyć, że do ciekawych kierunków studiów dla niezdecydowanych należą także studia z zakresu inżynierii, bankowości i finansów, handlu, sprzedaży oraz FMCG. Miejsca na rynku pracy nie brakuje również dla specjalistów ds. HR, doradców czy księgowych, specjalistów z sektora budowlanego, TSL i BPO.

Najgorsze kierunki studiów

Przed wyborem kierunku kształcenia wyższego warto sprawdzić charakterystykę rynku pracy, w tym zapotrzebowanie na pracowników oraz wysokość zarobków. Jakie są kierunki studiów, które lepiej omijać szerokim łukiem? Sprawdziliśmy to w Ogólnopolskim systemie monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych.

Z dostępnych danych wynika, że największe bezrobocie panuje wśród absolwentów kierunków: inżynieria środowiska w Lublinie i Nowym Targu, ekonomika i organizacja przedsiębiorstw w Nowym Sączu, grafika w Rzeszowie, architektura wnętrz w Bydgoszczy, politologia w Rzeszowie, transport i logistyka w Radomiu.

Pod względem zarobków najgorzej wypadają biotechnologia w Szczecinie, fizjoterapia w Lublinie, technologia chemiczna w Krakowie, wzornictwo w Łodzi, kosmetologia w Kielcach, fizjoterapia i dietetyka we Wrocławiu.

Poszukując przyszłościowych kierunków studiów, warto zapoznać się z tym, jakie są oczekiwania pracodawców względem pracowników. Należy także pamiętać o tym, że studia coraz częściej wybiera się z pasji – realnym przygotowaniem do pracy stają się kursy zawodowe.