Dzięki pożyczce na raty możesz uzyskać nawet kilkanaście tysięcy złotych na niecierpiące zwłoki wydatki, ale spłata takiej sumy nie obciąży zbyt mocno Twojego domowego budżetu. Wszystko dlatego, że pożyczkę możesz spłacać w miesięcznych ratach, a okres kredytowania rozłożyć nawet na kilka lat, co obniży jednorazową płatność.

Pożyczka na raty: najważniejsze informacje

Pożyczka na raty jest oferowana w bankach i firmach pozabankowych. Jednak częściej takie określenie stosuje się dla produktów, oferowanych przez instytucje pożyczkowe.

Jak porównać oferty? Na co zwrócić uwagę?

Analizując rynek takich produktów widać, że naprawdę sporo firm udziela pożyczek na raty. Jeśli wpiszesz takie hasło w internetową wyszukiwarkę, to wyświetli Ci się co najmniej kilkanaście witryn. Jak spośród nich wybrać najlepszą dla siebie? Możesz skorzystać z dostępnych w internecie rankingów pożyczek na raty. Oferty są tam uszeregowane według kosztów i rat, więc łatwo znaleźć tę, która będzie najbardziej Ci odpowiadać.

Zanim jednak złożysz wniosek, to przejdź na stronę internetową wybranej firmy i sprawdź, czy podana w rankingu oferta jest aktualna. Później warto zweryfikować wiarygodność pożyczkodawcy, czyli:

  • opinie klientów,
  • przynależność do stowarzyszeń branżowych (np. Związek Przedsiębiorstw Finansowych),
  • certyfikat zabezpieczenia danych (zielona kłódka przy adresie strony),
  • pełną nazwę firmy podaną na dole strony, dzięki której można sprawdzić, czy widnieje ona w rejestrze prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Gdy już dokonasz wyboru, gdzie skorzystasz z pożyczki na raty, to koniecznie trzeba wnikliwie przeczytać umowę i szczególną uwagę zwrócić na koszty finansowania, termin zwrotu i postępowanie w razie opóźnienia w spłacie. Jeśli tylko będziesz miał jakieś pytania, to od razu wyjaśniaj je w biurze obsługi klienta pożyczkodawcy.

Dlaczego pożyczka na raty to dobre rozwiązanie?

Pożyczka na raty pozwala pożyczyć większą kwotę (nawet kilkanaście tysięcy). Pomoże to w sfinansowaniu nawet większych wydatków, takich jak remont mieszkania czy rodzinny wyjazd. Płatność w ratach sprawia też, że pożyczona kwota nie będzie dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem i bez problemu spłacisz ją z bieżących dochodów.

Ważną informacją dla tych, którym zależy na szybkiej wypłacie środków jest to, że pożyczka na raty jest udzielana w 100% online. A to oznacza, że całą procedurę od momentu złożenia wniosku aż do przelewu pożyczki na raty na Twoje konto można załatwić bez wychodzenia z domu.

Jak wnioskować o pożyczkę na raty?

Jak wspomnieliśmy wyżej, pożyczka na raty to produkt przyznawany w pełni zdalnie, a to oznacza, że wnioskowanie odbywa się przez internet.

Aby złożyć swoją aplikację, trzeba wejść na stronę internetową wybranego pożyczkodawcy i odnaleźć kalkulator pożyczki na raty. Za jego pomocą trzeba wybrać kwotę i okres spłaty, a następnie kliknąć „Weź pożyczkę”.

Otworzy się wniosek, w którym należy wpisać swoje dane osobowe, teleadresowe oraz dochodowe. Po uzupełnieniu wszystkich pól wysyłasz go do pożyczkodawcy i oczekujesz na decyzję, czy pożyczka na raty została Ci przyznana. Zostaniesz o tym poinformowany e-mailem i SMS-em.

Ile kosztuje pożyczka na raty i kto może ją wziąć?

Koszt pożyczki na raty jest uzależniony od pożyczonej kwoty i okresu spłaty. Na im wyższą sumę się zdecydujesz i im dłużej będziesz z niej korzystać, tym koszt produktu będzie większy.

Warto również pamiętać, że oferty pożyczkodawców różnią się między sobą, więc przed ostateczną decyzją najlepiej je porównać, aby znaleźć najkorzystniejsze parametry.

Aby otrzymać pożyczkę na raty, trzeba spełnić kilka warunków:

  • być w odpowiednim wieku,
  • posiadać stałe źródło dochodu,
  • mieć polskie obywatelstwo i mieszkać na terenie Polski,
  • posiadać własne konto bankowe,
  • zarabiać na tyle, aby bez problemu spłacać wnioskowaną kwotę pożyczki na raty,
  • nie być wpisanym do rejestru dłużników.

Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pożyczki?

Obawiasz się, że decyzja odnośnie otrzymania pożyczki na raty może być u Ciebie negatywna albo wcześniej dostałeś już odmowę? Sprawdź, co w takiej sytuacji możesz zrobić.

Zrezygnuj z produktów finansowych, z których nie korzystasz. Być może masz przyznaną kartę kredytową albo limit w koncie. Takie produkty obniżają zdolność kredytową.

Postaraj się spłacić mniejsze zobowiązania. Czasami do zamknięcia pożyczek zostało Ci kilka niewielkich rat. Przed złożeniem wniosku o pożyczkę na raty warto więc je pospłacać.

Jeżeli część dochodu otrzymujesz w gotówce, zapytaj pracodawcę, czy jest możliwe przelewanie pełnej kwoty wynagrodzenia na konto. Pamiętaj, że pożyczkodawca do oceny zdolności kredytowej weźmie pod uwagę tylko udokumentowane dochody. Ich wzrost zwiększy Twoje szanse.

Samo składanie zapytań o produkty kredytowe może obniżać zdolność, bo banki i większość firm pożyczkowych raportuje do Biura Informacji Kredytowej. Dlatego nie przekraczaj trzech zapytań złożonych w ciągu miesiąca.

Jeśli zawnioskujesz w większej liczbie firm, to muszą one potraktować Cię jako osobę, która dostanie finansowanie we wszystkich tych instytucjach. Załóżmy, że zarabiasz 3 000 zł i zależy Ci na uzyskaniu pożyczki na raty, gdzie miesięczna płatność wyniesie 700 zł. Gdy złożysz wnioski w trzech firmach, to czwarta musi założyć, że otrzymasz pożyczki, których łączne raty wyniosą aż 2 100 zł (3 razy 700 zł). Mimo że w rzeczywistości pewnie tak nie będzie, bo zdecydujesz się na jedną ofertę, to ta czwarta i kolejna firma musi zachować ostrożność i prewencyjnie Ci odmówić.