W Niemczech prawo pracy oferuje szczególną ochronę przed zwolnieniem dla określonych grup pracowników. Ochrona ta ma na celu zabezpieczenie ich przed niesprawiedliwym lub nieuzasadnionym wypowiedzeniem umowy o pracę. Jacy pracownicy są chronieni przed zwolnieniem i jakie prawa mają takie osoby?

Ochrona przed zwolnieniem/wypowiedzeniem – kogo dotyczy?

Z zasady, pracownicy są chronieni przed zwolnieniem i mają możliwość jemu przeciwdziałać, jeśli posiadają staż pracy powyżej 6 miesięcy oraz pracodawca zatrudnia więcej niż 10 osób.

Istnieją jednak przepisy w Niemczech, które określają pracowników szczególnie chronionych przed wypowiedzeniem. Zaliczamy do nich:

– kobiety w ciąży,

– kobiety 4 miesiące po porodzie,

– kobiety, u których doszło do poronienia po 12 miesiącu ciąży,

– osoby na urlopie rodzicielskim,

– osoby niepełnosprawne,

– członków rady zakładowej.

Oczywiście zwolnienie takich osób, może mieć miejsce, ale wyłącznie z ważnego i przede wszystkim udokumentowanego powodu np. kradzieży. W pozostałych sytuacjach tacy pracownicy są chronieni.

Czy wypowiedzenie w Niemczech niezgodne z prawem wiąże się z konsekwencjami dla pracodawcy?

Pracodawca, który nie postępuje zgodnie z obowiązującymi przepisami i wręczy wypowiedzenie w Niemczech, musi liczyć się z konsekwencjami. Jeżeli dojdzie do zwolnienia pracownika, który jest szczególnie chroniony przed wypowiedzeniem, może on dochodzić swoich praw w sądzie. W momencie, gdy okaże się, że prawo faktycznie stoi po stronie poszkodowanego pracownika sąd, wyda wyrok z korzyścią dla osoby, która została niesłusznie zwolniona.

Do zwolnienia może dojść z różnych przyczyn, jednak pracodawca nie może zwolnić osoby chronionej przed wypowiedzeniem. Pracownik ma tutaj możliwość skorzystania z pomocy prawnej. Nie wszystkie przepisy muszą być jasne, dlatego w takiej sytuacji najlepiej jest wybrać dobrego prawnika specjalizującego się w prawie pracy, który pomoże nam przebrnąć przez ten trudny etap.

Dlaczego należy skorzystać z pomocy prawnika?

Wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech to znacznie bardziej stresująca sytuacja, niż w Polsce, gdzie dobrze znamy język i lepiej orientujemy się w przepisach. Jeśli zwolnienie z pracy dotyczy osób, które były zatrudnione w Niemczech, warto skorzystać z pomocy prawnika.

Nawet gdy wiemy, że doszło do zwolnienia niezgodnie z przepisami, ponieważ jesteśmy szczególnie chronieni przed zwolnieniem, dobrze jest opierać się na wiedzy i doświadczeniu specjalisty znającego przepisy prawa.