Jeżeli prowadzisz własny biznes, z pewnością nie raz spotkała Cię sytuacja, w której mimo wystawionej od dłuższego czasu faktury, klient wciąż zwlekał z zapłatą. Teoretycznie wszystko jest w porządku – tak długo, jak nie minął termin płatności, kontrahent może czekać, a pieniądze wysłać nawet w ostatni dzień terminu przewidzianego na fakturze. W praktyce jednak często wygląda to inaczej. Pieniądze mogą być potrzebne Tobie i Twojej firmie wcześniej, a zwrócenie się do kontrahenta z prośbą o szybsze spłacenie należności to nie zawsze dobry pomysł.

Jak szybko uzyskać dostęp do zamrożonych środków bez ryzyka nadszarpnięcia relacji pomiędzy Twoją firmą a kontrahentem, który zwleka z przelewem? Zapomnij o wysyłaniu wezwań do zapłaty – skorzystaj z pewnego rozwiązania. Wypróbuj faktoring!

Przykład: pracownia projektowa pani Ewy do tej pory przynosiła przyzwoite przychody, jednak z powodu tego, że firma ma niedługi staż, pani Ewa sporą część zarobionych pieniędzy przeznaczyła na rozwój działalności. W ostatnim miesiącu pani Ewa wykonała dwa projekty na wyłączność dla klientów i na oba wystawiła faktury z 60-dniowym terminem płatności. Teraz nadarzyła się okazja, by podjąć się intratnego zlecenia, jednak aby je wykonać, przedsiębiorczyni musi zakupić potrzebne materiały i kosztowny program komputerowy – postanawia więc skorzystać z faktoringu, ponieważ klientom pozostało wciąż kilkadziesiąt dni na spłatę należności.

Faktoring – na czym polega i jakie przynosi korzyści?

Generalnie faktoring pozwala szybko odzyskać dostęp do środków z tytułu należności, na których spłatę czekamy. W swojej najprostszej formie faktoring polega na sprzedaży faktur wymagalnych (czyli takich, których termin płatności jeszcze nie minął) firmie faktoringowej. Kosztem w tym przypadku jest prowizja faktora (firmy świadczącej usługi faktoringowe) oraz odsetki, których wysokość zależy od rodzaju faktoringu, wybranego przez klienta.

Chociaż często rozumiany jednolicie, w rzeczywistości faktoring nie jest pojedynczą usługą, a zbiorem różnych usług, z których możesz skorzystać, by uzyskać finansowanie firmy w szerokim spektrum sytuacji i na różne sposoby. W opisywanym we wstępie przypadku najwygodniejszą i najskuteczniejszą opcją będzie finansowanie faktur, które od klasycznego faktoringu różni się tym, że możesz sprzedać dowolną liczbę faktur (nawet jedną!) jednorazowo. To świetne rozwiązanie dla firm, których problemy z płynnością finansową są jedynie przejściowe i nie spodziewają się podobnych kłopotów w przyszłości.

Przykład: Pani Ewa postanowiła sprzedać jedną z faktur firmie PragmaGO – wypełniła wniosek online na stronie faktora, zaakceptowała warunki umowy wiadomością SMS i otrzymała pieniądze na konto firmowe w ciągu zaledwie kilku godzin. Środki z tej faktury wystarczą na zakupienie materiałów potrzebnych do realizacji ważnego zlecenia.

Finansowanie faktur umożliwia przedsiębiorcom utrzymanie płynności finansowej w celu wypłacenia wynagrodzeń, zakupu narzędzi czy zainwestowania, a przy tym uniknięcie zaciągania pożyczki czy kredytu.

W kwestiach finansowych warto korzystać z rozwiązań, które zapewniają przejrzyste warunki – po wypełnieniu wniosku o finansowanie faktury (lub faktur) wszystkie informacje dotyczące kosztów, terminów spłaty, odpowiedzialności itp. otrzymasz w wiadomości e-mail, dzięki czemu będziesz w stanie spokojnie przeanalizować wszystkie elementy umowy, zanim zatwierdzisz je kodem SMS. Sfinansuj swoje faktury szybko i w łatwy sposób!

Dowiedz się więcej o finansowaniu faktur https://pragmago.pl/finansowanie-faktur/