Budowa hali magazynowej na potrzeby własnej działalności gospodarczej to coś oczywistego. Zajmujesz się produkcją czy dystrybucją gotowych towarów, więc potrzebujesz miejsca, w którym przechowasz gotowe do sprzedaży produkty. A co gdyby taką stalową halę magazynową wybudować w celu jej najmu? Czy jest to opłacalne rozwiązanie? Wśród jakich branż powinieneś szukać osób potencjalnie zainteresowanych wynajmowaniem obiektu? Co musisz rozważyć, planując omawianą inwestycję?

Co musisz wziąć pod uwagę, jeśli chcesz wybudować halę magazynową?

Zanim przystąpisz do prac budowlanych, na początku zbadaj lokalny rynek. Sprawdź, czy na obszarze, w obrębie którego chcesz wybudować halę magazynową, jest zapotrzebowanie na tego typu obiekty stalowe. Jeśli tak, to jak duże i czy Twoja konkurencja już nie zaoferowała wynajmu magazynów wszystkim zainteresowanym firmom. Możliwe, że wybrana przez Ciebie lokalizacja jest popularna wśród inwestorów budujących stalowe hale magazynowe i Twoje przedsięwzięcie okaże się nieopłacalne, bo podaż przewyższa popyt. Wtedy koniecznie poszukaj innego miejsca.

Chcesz wybudować gotową halę magazynową – potrzebna Ci ziemia. Sprawdź, ile kosztuje ona w danej lokalizacji. Nie poprzestawaj na jednej ofercie. Postaraj się znaleźć nieruchomość, z której niedaleko jest do dróg ekspresowych czy autostrad. Przedsiębiorcy poszukujący magazynów do wynajęcia będą zwracać uwagę na dostępność do infrastruktury drogowej i wybiorą te, które oferują najdogodniejsze warunki – te miejsca, gdzie nie ma ryzyka, że pojazdy dostawcze utkną w zaspach śnieżnych czy gdzie często występują przerwy w dostawach prądu.

Wybierając ziemię pod budowę hal magazynowych, zwróć uwagę również na cenę gruntu, jego wielkość oraz ukształtowanie. Nierówny teren, z dużymi spadkami będzie od Ciebie dodatkowo wymagać wyrównania lub wzmocnienia konstrukcji magazynu, co zwiększa koszty finansowe.

Zastanów się także, komu chcesz wynająć gotową halę magazynową. Dostosowanie obiektu do potrzeb potencjalnego wynajmującego zwiększa szansę, że zdecyduje się on na Twoją propozycję.

Komu wynajmiesz stalową halę magazynową?

Gotową halę magazynową przede wszystkim wynajmiesz przedsiębiorcom działającym w branży e-commerce, czyli zajmującym się sprzedażą online, a ta jak wiadomo w ostatnich latach ma się coraz lepiej. Rozwój e-handlu sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na magazyny, w których sklepy internetowe mogłyby przechowywać swoje produkty. Tym samym budowa hal magazynowych przeznaczonych na wynajem również staje się opłacalna. Jeśli więc dotychczas zastanawiałeś się nad postawieniem takiego obiektu, nie warto zwlekać.

Stalową halę wynajmiesz także firmom zajmującym się produkcją, które np. mają swoje magazyny, ale w danej chwili są one przepełnione i potrzebują dodatkowego miejsca na przechowanie swoich produktów, jak i przedsiębiorstwom świadczącym usługi logistyczne oraz oferujące współpracę opartą o dropshipping.

Jeśli więc chcesz wybudować magazyn na wynajem, ale nie masz pomysłu na jego projekt, możesz skorzystać z propozycji gotowych hal magazynowych od firmy Borga. Producent oferuje kilka możliwych szerokości i wysokości, a także opcję zwiększania długości obiektu, dzięki czemu postawisz magazyn, który najlepiej odpowie wymaganiom Twojego potencjalnego klienta.

Korzyści budowy hali magazynowej pod wynajem

Dlaczego warto zainwestować w stalową halę magazynową? Wśród zalet wynikających z najmu takiego obiektu znajdują się:

  • lokowanie kapitału w nieruchomość, która zawsze będzie miała wysoką wartość,
  • szybkość i łatwość budowy magazynu, szczególnie jeśli zdecydujesz się na gotowe hale magazynowe, wykonane z wcześniej przygotowanych komponentów,
  • niższe koszty budowy oraz eksploatacji w porównaniu do nakładów finansowych, które poniósłbyś, wybierając inwestowanie w obiekt murowany,
  • możliwość wynajmu obiektu stalowego na dowolnie określony czas i niezależnie od pory roku (pod warunkiem zastosowania odpowiedniej izolacji).

Budowa stalowej hali magazynowej a opłacalność inwestycji

Czy inwestowanie w budowę magazynu pod wynajem jest dobrym pomysłem na biznes? Jak najbardziej. Jednak czy w Twoim przypadku będzie to opłacalna inwestycja? To zależy. Przeanalizowałeś rynek i zapotrzebowanie na obiekty stalowe w danej okolicy? Wiesz komu go wynajmiesz, za jaką opłatę i czy jej wysokość sprawi, że inwestycja zwróci Ci się w niedługim czasie? Jeśli uczciwie sprawdziłeś swoje możliwości i masz pewność, że budowa stalowej hali magazynowej przyniesie Ci zyski, to zdecydowanie możesz przystąpić do realizacji tej inwestycji.