Prowadzenie firmy to ciągłe poszukiwanie rozwiązań pozwalających na jej rozwój i obniżenie kosztów działalności. Zasada ta dotyczy każdego rodzaju przedsiębiorstwa i każdej jego sfery. Szukając oszczędności, warto skupić się na metodach pozwalających na obniżenie rachunków za energię elektryczną, które to w zależności od sektora danej działalności często generują znaczne koszty.

Warto jednak do tego tematu podejść rozsądnie i zamiast odłączania od prądu kolejnych urządzeń czy też ograniczania ich ilości, postawić na energię odnawialną – przyjazną dla środowiska i portfela. Fotowoltaika to sposób na tanią energię, nie tylko dla domu, ale i firmy. Co warto wiedzieć na jej temat i kiedy warto na nią postawić?

Fotowoltaika – kolejny krok w stronę przyszłości

Fotowoltaika w ostatnich lata stała się bardzo popularna. Na montaż paneli fotowoltaicznych zasilanych energią słoneczną każdego roku decyduje się coraz więcej osób. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach trend ten miał się zmienić, tym bardziej że niepewna sytuacja polityczna i gospodarcza skutkują coraz wyższymi cenami energii elektrycznej. Na skorzystanie z tego rozwiązania decydują się przede wszystkim osoby prywatne. Jednak z roku na rok przybywa również przedsiębiorców, którzy decydują się na zmianę źródła energii. Dzieje się tak dlatego, iż „własna” energia dla firmy pozwala znacznie obniżyć koszty jej prowadzenia i to bez względu na sektor jej działalności. Korzystanie z energii odnawialnej bardzo często pozwala również na rozwój firmy, który w innej sytuacji ze względu na wysokie koszty często nie byłby możliwy. Poza wyraźnie zauważalnymi oszczędnościami montaż fotowoltaiki i korzystanie z energii odnawialnej jest dla przedsiębiorstwa opłacalne również ze względu na jego wizerunek. W obecnych czasach, kiedy każde działanie proekologiczne staje się niezwykle ważne, decyzja o zmianie źródła energii staje się dla firmy z jednej strony bardzo dobrą reklamą, z drugiej zaś ważnym przekazem dla przyszłych potencjalnych inwestorów o polityce przedsiębiorstwa i kierunku zmian, jakie w nim zachodzą.

Fotowoltaika – dofinansowanie

Zmiana źródła energii na energię odnawialną to sposób na obniżenie rachunków i co z tym związane – kosztów prowadzenia formy. Jest to jednak również spora inwestycja, która w zależności od wielkości powierzchni, na której zostają umieszczone panele fotowoltaiczne, może być naprawdę znaczna i stanowić spore obciążenie dla budżetu firmy. Nie każde przedsiębiorstwo może sobie pozwolić na tak dużą inwestycję. Nie oznacza to jednak, że te przedsiębiorstwa, których nie stać na fotowoltaikę, muszą zrezygnować z odnawialnych źródeł energii, skazując się na konieczność płacenia wysokich rachunków za energię elektryczną. Mogą bowiem skorzystać z dofinansowania oferowanego w ramach programu „Energia Plus”. Poza nim na przedsiębiorców, którzy dzięki inwestycji będą w stanie zaoszczędzić określoną ilość energii, czekają dotacje pozwalające na zwrot części kosztów, a także pożyczka na atrakcyjnych warunkach.

To nie koniec możliwości redukcji kosztów związanych z montażem paneli fotowoltaicznych. Kolejną jest bowiem możliwość odliczenia sobie wartości podatku VAT od całej inwestycji. Panele fotowoltaiczne są bowiem objęte 23% stawką podatku VAT. Wszystko to sprawia, że przy odrobinie dobrych chęci można znacznie zredukować koszty związane z montażem fotowoltaiki. Ponadto trzeba pamiętać, że podobnie jak każda inna inwestycja, również zmiana źródła energii w firmie przy codziennym użytkowaniu dość szybko się zwróci. Szacuje się, że jeśli wielkość całej instalacji zostanie odpowiednio dopasowana do potrzeb firmy, cała inwestycja może się zwrócić już w pierwszych pięciu latach od założenia paneli zasilanych promieniami słońca. Warto też traktować ją nie tylko jako sposób na oszczędności, ale też metodę na poprawę wizerunku swojej firmy i zwrócenie uwagi potencjalnych inwestorów na jej działalność.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródło

https://flstrefa.pl/fotowoltaika-dla-firm-w-2023-roku-czy-nadal-sie-oplaca.html