Inwestowanie w nieruchomości jest dziś jednym ze sposobów bezpiecznego lokowania kapitału. Cele mogą być różne, np. pomnażanie środków, lokowanie oszczędności, zabezpieczenie przed utratą wartości środków w wyniku inflacji. Pozostaje pytanie, czy inwestować w stare czy w nowe budownictwo? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w materiale poniżej.

Mieszkania z rynku pierwotnego

Inwestowanie w nieruchomości w Radomiu prawie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Najważniejsze, by świadomie wybrać produkt, który spełnia nasze oczekiwania, ale również jest szyty na miarę naszych możliwości. Innymi słowy, jeśli zależy nam na inwestowaniu w nowe mieszkania, powinniśmy wcześniej dokonać analizy środków, które chcemy przeznaczyć na taki zakup. Trzeba bowiem pamiętać, że dobra lokalizacja i odpowiedni metraż (na początek, przy pierwszej takiej inwestycji, trafniej jest wybierać małe, funkcjonalne kawalerki) nie wystarczą.

Musimy liczyć się jeszcze z procesem wykończenia i wyposażenia mieszkania, zanim zaoferujemy lokal na wynajem, by czerpać z tego tytułu dodatkowe zyski. Ważne, by oczekiwania dało się pogodzić z możliwościami. Jeśli ma to być inwestycja, powinniśmy mieć na to odrębne oszczędności, wtedy mamy większą pewność, że w razie przestojów w wynajmowaniu mieszkania, nie będziemy musieli dokładać więcej, niż stanowi czynsz do wspólnoty. W przypadku zaciągniętego zobowiązania w postaci kredytu na mieszkanie, gdy pojawi się problem z wynajmem mieszkania, pamiętajmy, że będziemy zobowiązani dodatkowo spłacać ratę kredytu. Jednak zwolenników inwestowania w mieszkania na rynku pierwotnym wciąż nie brakuje.

Mieszkania z rynku wtórnego

Także w przypadku mieszkań z tzw. drugiej ręki, inwestowanie w nieruchomości jest dobrym posunięciem. Zaletą jest fakt, że właściwie mamy gotowe mieszkanie, które praktycznie od razu możemy wynająć i czerpać dodatkowe zyski. Chyba że kupiliśmy lokal, który z racji doskonałej lokalizacji ma swój potencjał, ale trzeba przeprowadzić w nim remont. Remonty mogą być różne, od tych kosmetycznych, drobnych poprawek – właściwie stricte wizualnych, jak wymiana wypoczynku czy nowe oświetlenie albo rolety w oknach, aż po generalne remonty.

W przypadku tych ostatnich, trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem, który musimy ponieść już na starcie. Jednakże, gdy cena zakupu była atrakcyjna, lokalizacja równie dobra, warto takie koszty ponieść. Wszystko zależy, od tego jaki chcemy osiągnąć cel. Czy chodzi nam tylko o bezpieczne ulokowanie zaoszczędzonego kapitału, czy ponadto liczymy na dodatkowy zysk z wynajmu. Trzeba zaznaczyć, że na rynku wtórnym co jakiś czas pojawiają się mieszkania, które są pięknie urządzone i wykończone w bardzo dobrym standardzie. Takie lokale znikają w okamgnieniu, dlatego że inwestorzy intuicyjnie wyczuwają ich potencjał i długo nie zastanawiają się nad podjęciem decyzji. Zwracajmy uwagę na szczegóły, decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórego. Jeśli jesteśmy gotowi na remonty, kosztem czasu i dodatkowych pieniędzy, warto rozglądać się za takimi lokalami. Ale kiedy zaczynamy przygodę z inwestowaniem w nieruchomości i mamy na to przeznaczony konkretny budżet, szukajmy mieszkań na rynku pierwotnym, w dobrej lokalizacji i w okresach przedsprzedaży, gdy mamy szansę uzyskać rabat na zakup.