Odzież robocza składa się z różnych elementów. Jednym z kluczowych jest obuwie. Dziś na rynku dostępne są różne rodzaje obuwie roboczego. Jednym z nich są buty robocze bez podnoska. Często są one wykorzystywane m.in. w branży medycznej, czy gastronomicznej, czyli wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności noszenia przez pracowników obuwia roboczego z dodatkowym wzmocnieniem w części palców. Warto zatem wiedzieć, czym takie buty się charakteryzują oraz czym się kierować przy ich wyborze?

Co to jest podnosek?

Warto jednak zacząć od krótkiego wyjaśnienia czym tak naprawdę jest wspomniany podnosek. Ogólnie rzecz ujmując, jest to specjalne wzmocnienie w przedniej części buta. Najczęściej podnosek wykonywany jest z metalu z wyjątkiem obuwia dla elektryków. W tym przypadku podnosek wykonywany jest z lekkiego materiału kompozytowego. Jego zadaniem jest zapewnienie właściwej ochrony palcom przed ich ewentualnym uszkodzeniem, w tym przed ich przecięciem, uderzeniem, czy zgnieceniem. Jak jednak wspomniano, są branże, w których pracownicy mogą bez przeszkód nosić buty robocze bez podnoska. Czym takie obuwie się charakteryzuje?

Czym charakteryzuje się obuwie robocze bez podnoska?

Buty bez podnoska, zwłaszcza wykonanego z metalu, są lżejsze, wygodniejsze i lepiej oddychają. Co prawda nie zapewniają one takiej ochrony, jak obuwie z podnoskiem, jednak pamiętać trzeba, że są one wykorzystywane w tych miejscach pracy, w których szczególna ochrona palców nie jest konieczna. To, czym dodatkowo charakteryzują się buty robocze bez podnoska to ich smuklejszy wygląd. Dzięki temu mogą być zakładane również tam, gdzie oprócz kwestii ochronnych liczy się także odpowiednia prezencja pracownika. Warto jeszcze wspomnieć, że dostępne dziś na rynku tego typu buty wyposażone są również w elementy dodatkowe. Mowa tu choćby o antypoślizgowej podeszwie, dzięki czemu chodzenie w nich jest jeszcze bezpieczniejsze.

Czym kierować się wybierając obuwie robocze bez podnoska?

Wybierając buty robocze bez podnoska, uwagę zwrócić należy na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim buty muszą być oczywiście zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami BHP oraz normami jakościowymi. Istotne jest również materiał, z którego są wykonane. Powinien być wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Nie można zapomnieć także o właściwie dobranym rozmiarze obuwie. Wspomnieć można jeszcze o samym wyglądzie butów, ponieważ ten oprócz tego, że muszą zapewniać odpowiednią ochronę, to powinny się również dobrze prezentować. Nie bez znaczenia jest także to, gdzie takie buty się kupuje. Najlepiej, aby był to sprawdzony i specjalizujący się w sprzedaży tego typu asortymentu sklep internetowy z obuwiem ochronnym i roboczym.