Brak znajomości prawa nie zwalnia z odpowiedzialności. Sytuacja pandemiczna w kraju sprawiła, że do łask ponownie wróciły znienawidzone przez wielu maseczki ochronne, które należy nosić zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i w każdym innym miejscu publicznym z wyjątkiem parków i lasów. Takie informacje docierają do nas za pośrednictwem mediów, które bez biją na alarm i nawołują do obowiązkowego noszenia maseczek w całym kraju, jako że cały kraj znajduje się w strefie czerwonej.

Jednak z perspektywy prawa i w świetle prawa sytuacja wygląda nieco inaczej, a osoby nienoszące maseczek nie powinny spotkać się z żadnego rodzaju karą administracyjną, a nawet upomnieniem. Zgodnie z wydanym na podstawie dwóch artykułów rozporządzeniem obowiązek noszenia maseczki mają jedynie osoby, które są chore lub są podejrzane o zachorowanie. W związku z tym, jeżeli niefortunnie przemieszczamy się w przestrzeni publicznej, nie mając założonej maseczki ochronnej i zwrócimy na siebie uwagę policjanta, to teoretycznie nic nie powinno się wydarzyć.

W praktyce jednak funkcjonariusze często zwracają uwagę przechodniom bez maseczek, a w skrajnych sytuacjach próbują wręczyć mandat opiewający na wysoką karę. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca i są jawnym łamaniem prawa, ponieważ w rozporządzeniu wyraźnie podkreślono, jakie warunki trzeba spełniać, żeby taka maseczka była obowiązkowa. Policjant nie jest osobą wykwalifikowaną do tego stopnia, żeby po krótkiej rozmowie stwierdzić, że jesteśmy chorzy lub że można nas o chorobę podejrzewać. Jeżeli znajdujemy się w grupie ludzi, którzy bardziej niż wirusa obawiają się grzybicy płuc i skutków ubocznych noszenia maseczek ochronnych, to z pewnością takie informacje nie są dla nas nowością.

Jeżeli jednak znajdujemy się w grupie ludzi, których jedynym źródłem informacji są platformy internetowe i media, w których propaganda bryluje i ma się dobrze, to być może warto zasięgnąć rady u osób wykwalifikowanych i zaznajomionych z ustawami oraz obowiązującym obecnie rozporządzeniami. Taka wiedza znacząco może ułatwić życie, ale też pomaga wybrnąć z wielu sytuacji, w których jej brak może być brzemienny w skutkach.

Więcej informacji z dziedzin prawnych, a także kryminalnych, możesz wyszukać na stronie Opole Info.