Jedna z najpopularniejszych deklaracji, składana przez miliony Polek i Polaków każdego roku, o czym mowa? Oczywiście o deklaracji podatkowej PIT 36. Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na jej temat? W takim razie przeczytaj ten artykuł. Napiszemy także nieco o deklaracji 36L – czym jest i przede wszystkim, czym się różni od tej podstawowej. Zapraszamy do czytania!

1. PIT 36 – szereg informacji na temat tej deklaracji

2. Co musisz wiedzieć o deklaracji PIT 36L?

3. Jak złożyć jedną i drugą deklarację przez internet?

PIT 36 to popularna deklaracja, dlatego warto wiedzieć o niej sporo. Dzięki temu podczas następnego składania będziesz mógł wypełnić ją prawidłowo, nie popełnisz błędu. Bezbłędne uzupełnienie i wysłanie deklaracji to gwarancja braku problemów z Urzędem Skarbowym.

PIT 36 – szereg informacji na temat tej deklaracji

Tak naprawdę z informacji ogólnych warto wiedzieć, że deklarację PIT 36 składa się w bardzo typowych sytuacjach. Kiedy jesteś pracownikiem na umowę o pracę, emerytem, rencistą, czy zleceniobiorcą. Co ważne, deklaracja dotyczy tylko osoby, których przychody opodatkowane są według skali podatkowej, a więc na 17 lub 32%. Wysokość zależy oczywiście od dochodów. Kiedy wybierzesz deklarację PIT 36? Na przykład kiedy prowadziłeś pozarolniczą gospodarczą działalność opodatkowaną na ogólnych zasadach, czy kiedy uzyskałeś przychód z najmu, dzierżawy, czy poddzierżawy. Ten rodzaj deklaracji wybierzesz także wtedy, kiedy dochody wynikały ze źródeł zagranicznych. PIT 36 rozliczysz ze współmałżonkiem, ale tylko wtedy, kiedy oboje spełniacie wszelkie zasady do złożenia tej deklaracji. Z jej pomocą rozliczysz się także, jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Do tego wykażesz straty, za rok, którego dotyczy dana deklaracja. Pamiętaj jednak, że nie rozliczysz się za straty z lat ubiegłych, do tego potrzebna jest nieco inna deklaracja.

Co musisz wiedzieć o deklaracji PIT 36L?

No dobrze, przejdźmy do deklaracji PIT 36L, o co w niej chodzi? Czym się różni od tej poprzedniej? Przede wszystkim mogą ją składać podatnicy, których przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też z działów specjalnych produkcji rolnej, są opodatkowane stawką liniową, czyli podatkiem liniowym. Jest to oczywiście 19% w przypadku roku 2020. Jak możesz korzystać z opodatkowania liniowego? Chodzi tutaj przede wszystkim o poinformowanie Urzędu Skarbowego, że chcesz płacić taki podatek. Zrobisz to do maksymalnie 20 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym uzyskałeś pierwszy przychód z prowadzenia działalności. Jak to wygląda z datami? Do kiedy złożysz PIT 36L? Zupełnie tak samo, jak w przypadku PIT 36, a więc do 30 kwietnia 2021 roku, tym razem jest to piątek. Co ważne, jeśli Twoje dochody przekroczyły w roku 2020 1 milion złotych, musisz pamiętać, aby odprowadzić Daninę Solidarnościową w wysokości 4% od nadwyżki tego miliona. Jeśli więc dochody wyniosły 1,2mln, od 200 tysięcy odprowadzasz daninę. Musisz to zrobić na osobnej deklaracji, również do 30 kwietnia tego roku.

Jak złożyć jedną i drugą deklarację przez internet?

PIT 36 online oraz PIT 36L online możesz złożyć bez najmniejszego problemu. Wystarczy Ci do tego dostęp do internetu i platforma e-pity, która udostępnia swoim użytkownikom możliwość pobrania specjalnego programu. W nim wypełnisz i wyślesz do Urzędu Skarbowego każdy PIT. To prosty i szybki sposób na złożenie deklaracji, nie musisz wychodzić z domu, czekać w kolejkach, wszystko robisz z poziomu komputera, czy laptopa, a jeśli chcesz, nawet z poziomu telefonu!