Przeciętny młody Polak nie wyobraża sobie życia bez dostępu do internetu. Korzystamy przede wszystkim ze smartfonów, które stanowią źródła rozrywki, komunikacji ze światem, jak również umożliwiają płatności mobilne. Jak bardzo młodzi Polacy są przywiązani do swoich smartfonów?

Jak młodzi Polacy korzystają ze smartfonów?

Według badania Mobiem Polska przeprowadzonego na grupie respondentów w wieku 15-35 lat ponad 60% Polaków w ogóle nie rozstaję się ze swoim telefonem komórkowym. W porównaniu do smartfonów, innych urządzeń z dostępem do Internetu, takich jak laptop bądź tablet, używamy nieregularnie bądź sporadycznie. 82% respondentów przyznaję się, że telefony towarzyszą im niemal wszędzie – nawet w toalecie i sypialni. Ten drugi trend dość łatwo wyjaśnić – w końcu smartfon w wielu przypadkach spełnia po prostu funkcję budzika, więc najczęściej młodzi Polacy trzymają go w trakcie snu przy łóżku.

32% badanych stwierdza, że korzysta z telefonu komórkowego często, ale krótko. Jednocześnie aż 28% deklaruje, że używa smartfona kilka godzin dziennie, przede wszystkim do rozrywki. Kolejne 14% postępuje tak samo, z tą różnicą, że telefon służy im głównie do pracy bądź nauki. W sumie aż 42% młodych Polaków używa smartfona średnio kilka godzin dziennie. Jedynie 7% deklaruje zaś, że zdarza się nim w ogóle nie włączać swojego urządzenia mobilnego.

Do czego używamy urządzeń mobilnych?

Z jednej strony takie statystyki mogą wskazywać na głębokie uzależnienie od smartfonów wśród młodych Polaków. Taką tezę należy jednak potraktować z lekką rezerwą. W końcu telefon komórkowy stał się dzisiaj swoistym centrum dowodzenia. Media społecznościowe są wygodnym sposobem komunikacji z rodziną i znajomymi, a jednocześnie źródłem informacji. Za naturalne zjawisko należy też uznać korzystanie z telefonu komórkowego w chwilach wymuszonej bezczynności – na przykład w drodze do pracy. To alternatywny dla czytania książek bądź gazet sposób rozrywki.

Smartfon pełni też funkcję odtwarzacza muzyki i filmów wideo. Nie wolno zapominać o bardziej prozaicznych funkcjach, takich jak wspomniany budzik, czy kalendarz. Dla wielu osób telefon komórkowy jest też narzędziem pracy – pozwala na przeglądanie poczty email i odpisywanie na wiadomości. Choćby z tych względów młodzi Polacy starają się mieć go zawsze przy sobie.

Dzięki nowoczesnym smartfonom możemy na co dzień załatwić coraz więcej spraw – zapłacić za bilet w komunikacji miejskiej czy opłacić rachunki. Przy pomocy wygodnych smartfonów dokonujemy również zakupów przez internet, zwłaszcza że w ostatnich latach mocno rozwinął się segment płatności mobilnych, za co odpowiadają działający w kraju operatorzy, na przykład Przelewy24.

Właściciele smartfonów mają w ten sposób do dyspozycji niezwykle komfortowe i bezpieczne metody płatności, takie jak BLIK, portfele elektroniczne, przelewy online. Posiadając smartfon nie trzeba nosić przy sobie tradycyjnego portfela, a nawet karty płatniczej, by dokonać także stacjonarnych zakupów, zapłacić za usługi bądź wypłacić pieniądze z bankomatu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Z pewnością pozwala to spojrzeć na średni czas spędzany przy smartfonie przez młodych Polaków z innej perspektywy.

Więcej ciekawych informacji na temat nowoczesnych płatności mobilnych można znaleźć na stronie: https://www.przelewy24.pl/.