Zderzaki to najdalej wysunięte w przód i tył integralne części samochodu. Zadaniem zderzaka jest pochłonięcie siły uderzenia przy niewielkiej kolizji. Przy mocniejszym uderzeniu zderzak ma pochłonąć przynajmniej część energii uderzenia i tym samym ograniczyć uszkodzenie innych, droższych elementów samochodu, a także co najważniejsze chronić nogi pieszego w wypadku potrącenia.
Bezpieczeństwo
Zderzak ma oczywiście znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Nie chodzi tu jednak o bezpieczeństwo osób poruszających się samym samochodem, ponieważ przy poważnym wypadku znaczenie zderzaka jest marginalne. Chodzi tu o bezpieczeństwo pieszych. W wypadku potrącenia pieszego przez samochód, zderzak może mieć destruktywny wpływ na nogi poszkodowanego. Dlatego w nowoczesnych samochodach zewnętrzna część zderzaka wykonana jest z elastycznego plastiku. Często wnętrze zderzaka jest też wypełnione miękką gąbką, której celem jest ograniczenie skutków uderzenia.
Regulacje prawne
W większości krajów na świecie prawo narzuca na producentów samochodów konieczność montowania zderzaków spełniających określone normy. Zostały one wprowadzone z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest ochrona systemów bezpieczeństwa takich jak poduszki powietrzne, czy system ABS przed uszkodzeniem w wyniku drobnej stłuczki. Drugim jest opisana powyżej ochrona pieszych. Zgodnie ze standardami obowiązującymi w unii europejskiej i krajach należących do ONZ, zderzak samochodu ma wytrzymać uderzenie centralne z prędkością 4 km/h. W przypadku uderzeń skośnych prędkość ta jest niższa i wynosi 2,5 km/h.
Aspekt wizualny
Nie da się ukryć, że zderzaki są też jednymi z elementów samochodu, które w największym stopniu wpływają na jego wygląd. Zderzak uszkodzony w wyniki drobnej stłuczki, czy ciasnego parkowania mocno szpeci wygląd samochodu. Nie zapominaj więc, że zderzak jest elementem, który można łatwo wymienić i tym samym w łatwy sposób poprawić wygląd całego samochodu. Nie zapominajmy też oczywiście, że wgięty lub pęknięty zderzak nie wywiązuje się w 100% z pokładanych w nim zadań i w wypadku drobnej stłuczki, lub co gorsza, potrącenia pieszego, nie zadziałać tak jak powinien.