Czasami w naszym życiu są sytuacje natury prawnej, z którymi nie potrafimy poradzić sobie sami. Jest to szczególnie trudne zadanie dla osób, które nie posiadają żadnej wiedzy z zakresu prawa. W tym przypadku warto skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest radca prawny, który poprowadzi naszą sprawę. Jak zatem wybrać osobę, która udzieli niezbędnej pomocy? O czym powinniśmy pamiętać?

  1. Czym zajmuje się radca prawny?
  2. Profesjonalny radca prawny – co powinno go wyróżniać?
  3. Gdzie znaleźć dobrego radcę prawnego?

W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Czym zajmuje się radca prawny?

Radca prawny jest osobą, która posiada niezbędne wyższe wykształcenie z zakresu prawa. Dodatkowo taka osoba ukończyła aplikację radcowską, pomyślnie zdała egzamin nadający jej kwalifikacj, tym samym zostając wpisana na listę radców prawnych.

Jednym z kluczowych zadań radcy prawnego jest udzielanie pomocy prawej swoim klientom. Może przybierać ona różne formy, takie jak:

  • udzielanie porad prawnych,
  • reprezentowanie klientów przed organami administracji publicznej oraz przed sądami,
  • sporządzanie pism,
  • sporządzanie opinii prawnych,
  • opiniowanie umów.

Wybierając konkretnego radcę prawnego, warto zwrócić uwagę przy jakich sprawach możemy uzyskać niezbędną pomoc. Kancelarie najczęściej specjalizują się w wybranej dziedzinie, np. sprawy spadkowe, prawo rodzinne, itp.

Profesjonalny radca prawny – co powinno go wyróżniać?

Szukając profesjonalnego radcy prawnego dobrze jest zwrócić uwagę, czy jego specjalizacja obejmuje sprawy, na których nam zależy. Gdy chcemy uzyskać pomoc przy rozwodzie, nie zwrócimy się z tym problemem do radcy, którego główną domeną są sprawy spadkowe. Poza tym dobrze jest sprawdzić wszelkie kwalifikacje posiadane przez tę osobę.

Dobry radca prawny powinien wyróżniać się skutecznymi sposobami działania oraz rzetelnością. Mile widziane jest indywidualne podejście do każdego klienta, a także dyskrecja i empatia. Jest to niezwykle ważne szczególnie wtedy, gdy zwracamy się z delikatną lub bolesną dla nas sprawą – dzięki tym cechom prawnika możemy poczuć się bezpiecznie. Powierzając komuś nasze osobiste sprawy, chcemy by była to osoba godna zaufania.

Gdzie znaleźć dobrego radcę prawnego?

W obecnych czasach najprostszym sposobem na znalezienie radcy prawnego specjalizującego się w danej dziedzinie, takiej jak np. sprawy spadkowe, jest skorzystanie z Internetu. Większość kancelarii prowadzi własne witryny internetowe, na których możemy znaleźć szczegółowy zakres usług oraz cennik. Dzięki temu wiemy, czy dana kancelaria odpowiada naszym wszystkim potrzebom oraz możliwościom finansowym. Na stronie zazwyczaj znaleźć też możemy niezbędne informacje dotyczące posiadanych kwalifikacji, a nierzadko także opinie byłych klientów. To właśnie one mogą być niezwykle pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji.

Niektóre osoby twierdzą, że jedynym dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług prawnika z polecenia. Można w tym celu skorzystać z opinii rodziny i znajomych – jeżeli ktoś powierzył konkretną sprawę danemu specjaliście i był zadowolony z efektów współpracy, warto rozważyć skorzystanie z jego usług. Dzięki temu nie będziemy zaskoczeni jego cenami oraz będziemy wiedzieli, na jaki rodzaj współpracy się nastawiać. Zawsze można skorzystać także z forów internetowych, gdzie znaleźć możemy mnóstwo interesujących informacji dotyczących określonych kancelarii. Warto jednak rozważyć, czy wszystkie opinie, które tam znajdziemy, pochodzą z wiarygodnych źródeł – czasami negatywne opinie mogą być wynikiem działania konkurencji.